Technika wspierająca ochronę fizyczną

Skuteczna ochrona fizyczna bez techniki już się nie obejdzie. Podstawą są kamery przemysłowe, monitorujące już nie tylko firmy, magazyny czy sklepy, lecz także szkoły - zwłaszcza publiczne, które są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa takie jak handel narkotykami czy wandalizm.

Ochrona to także sygnały alarmowe, instalacje przeciwpożarowe, czujniki informujące o zalaniu obiektu wodą.

Sprzęt, jakim dysponują agencje ochroniarskie, jest coraz mniej awaryjny i coraz bardziej wyrafinowany (np. niewidoczne kamery tubowe umieszczane głównie w supermarketach pod sufitem w tunelach przypominających zwykłą rurę - są ruchome i widzą wszystko nawet z odległości 200 m). Odpowiedni sprzęt jest ważny, gdyż - jak podkreślają ludzie profesjonalnie zajmujący się dozorem - najbardziej zawodnym elementem ochrony jest człowiek.

Zadaniem urządzeń technicznych jest wyeliminowanie jego błędów i pomaganie mu w pracy. W wielu firmach stosuje się lustra weneckie, by ochrona widziała wchodzących. Popularne są kamery na podczerwień, przydatne zwłaszcza w nocy. Stosuje się również - zwykle przed wejściem do pomieszczeń zawierających np. tajne dokumenty - identyfikację biometryczną w postaci czytników linii papilarnych kciuka czy siatkówki oka, ale to bardzo rzadkie i kosztowne formy zabezpieczeń.

Ochroniarze wykorzystują też mikrokamery i systemy łączności bezprzewodowej. Coraz powszechniej używane są moduły lokalizacyjne GPS zainstalowane w różnych przedmiotach (np. w telefonach, samochodach, zegarkach). Jak wynika z informacji policji, firmy ochroniarskie mogą też (w uzasadnionych sytuacjach) korzystać z kamer zamontowanych w miejscach publicznych.

Jeśli chodzi o tereny prywatne lub należące do firm - jest to możliwe tylko za zgodą właściciela i wiedzą osób tam przebywających. Działalność agencji ochrony (wymagania formalne, dobór pracowników, zakres i rodzaje możliwych do zastosowania środków ochrony, itd.) reguluje ustawa o ochronie osób i mienia.